Hybrydowa Toyota Yaris – już wkrótce premiera

avatar
Rafał Pazura
03 lutego 2012

Podczas targów motoryzacyjnych w Genewie zadebiutuje produkcyjna wersja Toyoty Yaris HSD. To pierwszy na świecie samochód segmentu B z pełnym napędem hybrydowym. Dzięki nowej konstrukcji tego napędu wnętrze Yarisa HSD zachowa pełną funkcjonalność, identyczną jak w tradycyjnych wersjach spalinowych modelu.

Hybryda w tak małym aucie? Przecież baterie i dodatkowy silnik elektryczny zajmują sporo przestrzeni. Dlatego specjalnie na potrzeby Yarisa HSD inżynierowie Toyoty opracowali nowy system hybrydowy o wyraźnie mniejszych rozmiarach i obniżonej masie. Optymalizacja rozmiarów zespołu hybrydowego pozwoliła utrzymać podstawowe zalety Yarisa, które stanowią: małe rozmiary z zewnątrz oraz wielka przestrzeń w środku auta.

Łącznie silnik benzynowy i elektryczny osiągają moc 100KM i wysoką wartość momentu obrotowego. Silnik spalinowy o pojemności 1.5l, pracujący w cyklu Atkinsona, jest o 16,5 kg lżejszy i 10% mniejszy niż jednostka 1.8 znana z modelu Auris HSD. Z kolei silnik elektryczny ma o 20% mniejsze rozmiary, moduł zarządzania mocą (Power Control Unit) jest o 12% mniejszy, a przekładnia jest mniejsza o 6%, oraz lżejsza o 12 kg w porównaniu do rozwiązań znanych z Aurisa HSD.

Co ważne – baterie niklowo wodorkowe oraz zbiornik paliwa zostały umieszczone pod tylną kanapą, dzięki czemu bagażnik zachował swoją pełną pojemność, tak jak w wersjach tradycyjnych z silnikami spalinowymi.

Yaris HSD pownien wjechać do europejskich salonów w połowie bieżącego roku. Jak „ćwierkają wróbelki” cena powinna oscylować w granicach 60-70 tys. zł – wszystko zależy jednak od aktualnych kursów walut.

Tagi: , , , , , ,