Mazzanti Evantra V8 – nowy super samochód rodem z Włoch

avatar
Michał Strzyżewski
28 grudnia 2012

Gdy myślimy o super samochodach od razu do głowy przychodzą takie marki jak Ferrari, czy Lamborghini. Są to niemal ikony, synonimy wyjątkowo drogich i ekskluzywnych aut sportowych. Ale rynek super samochodów oczywiście nie ogranicza się wyłącznie do największych marek, jego specyfika pozwala na zaistnienie wielu mniejszym firmom, które przy produkcji na masową skalę nie miałyby szans w konkurencją. Wśród nich znajduje się Mazzanti, włoski producent, którego samochód zadebiutuje w przyszłym roku. Teraz poznaliśmy o nim trochę więcej informacji.

Po raz pierwszy opisywane auto zostało zaprezentowane na początku 2011 roku przez firmę Mazzanti Automobili jeszcze pod nazwą Mugello. Z biegiem czasu nazwa samochodu uległa zmianie i teraz mamy do czynienia z modelem Evantra V8. Symbolizuje ona boga nieśmiertelności w kulturze Etrusków. Czy nazwa została użyta na wyrost?

Mazzanti-Evantra-1

Jeśli popatrzy się na udostępnioną niedawno finalną specyfikację techniczną, to śmiało można powiedzieć, że nie. Jak nietrudno domyślić się patrząc na oznaczenie samochodu pod maską Evantry znajdzie się wykonany z aluminium, widlasty silnik zawierający osiem cylindrów o pojemności siedmiu litrów. Pozwoli on na uzyskanie 701 KM i 848 Nm momentu obrotowego. Imponujące wartości. Przyspieszenie do 100 km/h zajmie Evantrze około trzech sekund, a prędkość maksymalna wyniesie 350 km/h. Te są nie mniej imponujące. Taka moc przenoszona będzie na tylne koła za sprawą sześciobiegowej sekwencyjnej skrzyni biegów obsługiwanej łopatkami przy kierownicy.

Nadwozie zostało zaprojektowane przy pomocy firmy Ysim, która zajmuje się wsparciem zespołów Formuły 1 w kwestiach optymalnej aerodynamiki samochodów. Jak widać po zdjęciach własności aerodynamiczne udało się idealnie połączyć z niesamowitą prezencją samochodu. Wedle życzenia klienta nadwozie może być wykonane z włókna węglowego lub aluminium, jednak bez względu na wybór samochód charakteryzuje się bardzo lekką konstrukcją. Całości dopełniają felgi OZ o rozmiarze 20 cali, wraz z oponami Continental o wymiarach 255/30 z przodu i 305/25 z tyłu.

Mazzanti-Evantra-2

We wnętrzu możliwości personalizacji Evantry będą największe, a zamawiający będzie mógł niemal dowolnie wybierać materiały, jakimi zostanie ona wykończona, wliczając w to egzotyczne skóry, czy kamienie szlachetne. Jego końcowy kształt zależeć będzie wyłącznie od zasobności portfela.

Oficjalna prezentacja Mazzanti Evantra V8 odbędzie się w kwietniu 2013 roku na targach Top Marques Monaco. Producent zapowiada, że rocznie powstawać będzie jedynie około pięciu egzemplarzy samochodu, tak więc szanse na spotkanie go na ulicy będą zbliżone do zera. Ale tak to już jest z super samochodami.

Michał Strzyżewski

Tagi: , , ,