Mercedes Klasy C – 10 milionów sztuk „Baby-Benza” na rynku

avatar
Michał Strzyżewski
25 sierpnia 2013

Mercedes pochwalił się właśnie, że z taśmy produkcyjnej zjechał dziesięciomilionowy egzemplarz Klasy C. Wynik jest co najmniej imponujący, chociaż niemiecki producent trochę podkoloryzował rzeczywistość.

Mercedes Klasy C pojawił się na rynku równe 20 lat temu, w 1993 roku jako zastępca modelu 190. Na cztery lata stał się najmniejszym samochodem produkowanym przez niemieckiego producenta, aż do pojawienia się w salonach Klasy A. Chociaż dla wielu po 1997 roku wciąż pozostał najmniejszym modelem w ofercie, ponieważ Klasa A nie kwalifikowała się dla nich jako prawdziwy Merc.

W swojej historii model przeżywał wzloty i upadki. Przykładowo osoby związane z Mercedesem pewnie do dzisiaj wzdrygają się na myśl o początkach rynkowych drugiej generacji Klasy C o kodzie W203. Generalnie jednak limuzyna z segmentu D Niemcom wyszła, a opublikowane dane pokazują, że konsumenci mają podobne zdanie.

10 milionów Mercedesów Klasy C w 20 lat? Na pierwszy rzut oka tak właśnie jest, jednak nie jest to do końca prawda. Mercedes postanowił trochę upiększyć swoje wyniki sprzedaży i do rodziny Klasy C zakwalifikował również jego poprzednika, model 190. W sumie zgodnie z prawdą, jednak gwiazdki w informacjach prasowych rozsyłanych przez osoby z Mercedesa na pewno się znajdą.

A teraz kilka bardziej szczegółowych faktów. Jakie wersje nadwoziowe najlepiej się sprzedają? To zależy od regionu. Klasy C w wersji sedan chętniej wybierają klienci w USA, Rosji, czy Chinach. Europejczycy są bardziej praktyczni, ponieważ na Starym Kontynencie najczęściej spotkać można kombi wyjeżdżające od dealera. Obecna generacja modelu, W204, sprzedała się na całym świecie w liczbie 2,3 miliona egzemplarzy.

A już niedługo Mercedes Klasy-C zacznie pisać kolejny rozdział swojej historii, ponieważ w przyszłym roku rozpocznie się produkcja nowej, czwartej generacji modelu.

Tagi: , ,