Mercedes Klasy E na gaz ziemny – oszczędność dla bogaczy

avatar
Michał Strzyżewski
14 sierpnia 2013

Dyskusja o spalaniu samochodów powyżej pewnego progu cenowego nie ma wielkiego sensu. Kupując auto za kilkaset tysięcy złotych wypada zakładać, że jego właściciel będzie miał też za co wlać paliwo do baku. A mimo to na rynku debiutują pojazdy, takie jak Mercedes Klasy E napędzany gazem ziemnym. Czy to w ogóle ma sens?

Gaz ziemny jest całkiem popularnym sposobem napędzania samochodów, niestety nie w naszym kraju. O ile w USA i niektórych krajach Unii Europejskiej sieć stacji tego paliwa jest na tyle rozwinięta, że można podróżować nim swobodnie jak każdym innym samochodem, o tyle w Polsce mając samochód na CNG i planując dłuższą trasę trzeba najlepiej pomyśleć o rezerwacji lawety na podróż powrotną.

Sens posiadania instalacji gazowej (CNG, czy bardziej popularnej u nas LPG) istnieje w wypadku kupna samochodu taniego i chęci sprawienia, aby był później równie tani w eksploatacji. Jednak tutaj mówimy o Mercedesie Klasy E, luksusowej limuzynie, kosztującej wyjściowo 176 000 złotych.

Niemiecki producent zapowiedział, że gama silnikowa Klasy E uzupełniona zostanie o biwalentny model E 200 Natural Gas Drive. Samochód w trybie gazowym spalać ma średnio 4,3 kg gazu ziemnego na każde przejechane 100 kilometrów emitując do atmosfery dwutlenek węgla w ilości 116g/km. Samochód może być napędzany również benzyną. Wtedy 4-cylindrowy silnik zużywa około 6,3 litra paliwa na 100 kilometrów. Jeśli chodzi o parametry jednostki to generuje ona moc 156KM zapewniając sprint do setki w 10,4 sekundy i prędkość maksymalną wynoszącą 220 km/h.

Producent chwali się, że podróżowanie „na gazie” przy przebiegu 20 tysięcy kilometrów rocznie to oszczędność ponad 1000 euro na paliwie w porównaniu z wykorzystaniem silnika benzynowego. Kwota okrągła, całkiem duża, ale sądzę, że nie dla osób będących „targetem” dla luksusowej limuzyny Mercedesa.

E-Klasa-Natural-gas

W takim razie czy taka wersja Mercedesa ma sens? Ma, jeśli ktoś nie lubi zbyt często zaglądać na stację benzynową i to z powodu oszczędności nie tyle finansowych, co czasowych. Zasięg Mercedesa Klasy E na gazie wynosi ponad 400 kilometrów, a gdy dołożymy do tego 900 kilometrów osiąganych które można dodatkowo przejechać na benzynie otrzymujemy całkiem imponującą wartość ponad 1300 kilometrów bez tankowania. W cenniku czeka również możliwość wyposażenia E Klasy w zbiornik paliwa mogący pomieścić 80 litrów benzyny i wtedy model E 200 Natural Gas Drive może przejechać bez zatrzymywania 1600 kilometrów. Dla lepszego zobrazowania jest to dystans z Warszawy do Paryża.

Montaż zbiorników gazu nie wpływa specjalnie negatywnie na ładowność samochodu. Gaz magazynowany jest za oparciem tylnej kanapy i pod podłogą bagażnika. Mimo to przedział bagażowy takiej wersji Mercedesa Klasy E pomieścić może 400 litrów ładunków.

Tagi: , ,