Pierwsze oficjalne zdjęcia modelu 2008 – małego crossovera Peugeota

avatar
Michał Strzyżewski
08 stycznia 2013

Gdy parę dni temu w Internecie zaczęły krążyć oficjalne zdjęcia przedstawiające Peugeota 2008 można było przypuszczać, że ktoś pracujący przy tworzeniu materiałów promocyjnych nie zachował dostatecznej ostrożności i mieliśmy do czynienia z przypadkowym ich „wyciekiem”. Nawet jeśli tak było, to Peugeot zareagował błyskawicznie i otrzymaliśmy już oficjalne potwierdzenie autentyczności upublicznionych wcześniej zdjęć, wraz z garścią informacji dotyczących nowego, niewielkiego crossovera z Lwem na masce.

Małe crossovery na europejskim rynku radzą sobie bardzo dobrze, potwierdza to chociażby Nissan Juke, którego test ukazał się przedwczoraj na naszej stronie. Peugeot, słynący przecież z tworzenia bardzo udanych i popularnych modeli o mniejszych gabarytach nie mógł odpuścić tego segmentu samochodów i w zeszłym roku na salonie w Paryżu zaprezentował  wersję koncepcyjną modelu 2008. Na wiosnę obecnego roku samochód ma już wjechać do salonów, a wcześniej pojawi się jeszcze na targach motoryzacyjnych w Genewie.
Peugeot 2008

Samochód nie zmienił się znacząco względem konceptu zaprezentowanego w 2012 roku. Oczywiście modyfikacjom uległy detale upodabniając 2008 do modelu na którym bazuje, a więc 208. Trzeba przyznać, że auto prezentuje się bardzo korzystnie – nie mamy do czynienia z tak nieszablonową stylistyką jak w przypadku Juke’a, jednak pewnie nie jedna i nie dwie osoby odwrócą głowę na ulicy gdy obok przejeżdżała będzie „dwa tysiące ósemka”. Zdjęcia prezentują zapewne jedną z najbardziej okazałych odmian samochodu. Na mniejszych i brzydszych felgach, odarte z części chromowanych elementów auto pewnie będzie robiło trochę gorsze wrażenie, jednak przymiotnik „brzydki” rzadko powinien padać przy opisie aparycji Peugeota 2008.

Co wiemy o samochodzie? 2008 zbudowany został na płycie podłogowej modelu 208, z którym dzieli część podzespołów. Ponieważ wersja produkcyjna przedstawiona na zdjęciach nie różni się specjalnie od modelu koncepcyjnego swoją bryłą, można domniemywać, że gabaryty również nie uległy większym zmianom. Oficjalnie potwierdzono długość auta, która wynosi 4,16m. W kwestii szerokości do ogłoszenia pełnej specyfikacji musimy opierać się na szerokości zeszłorocznego konceptu. Mierzył on 1,74m szerokości i podobnie powinno być w przypadku wersji produkcyjnej. Jeśli chodzi o jednostki napędowe, to możemy oczekiwać zastosowania trzycylindrowych silników benzynowych i oczywiście specjalności francuskiego producenta, czyli diesli wspierających technologię e-HDi.

Peugeot 2008

Peugeot planuje produkować i wprowadzić do sprzedaży swój mały crossover na trzech kontynentach: w Europie (produkcja we Francji, w Mulhouse), Azji (chińska fabryka w Wuhan), a także Ameryce Południowej (w Brazylii, zakład w Porto Real). Tak jak wspominałem wcześniej „napompowane 208” pojawi się w salonach sprzedaży na wiosnę, a więc dokładniejsze informacje dotyczące ceny i szczegółów technicznych powinniśmy poznać w najbliższych miesiącach. No to czekamy…

Michał Strzyżewski

Tagi: , ,