Hybrydowy Yaris za chwilę w salonach

avatar
Rafał Pazura
17 maja 2012

Polscy klienci mogą już składać zamówienia na Toyotę Yaris Hybrid 100, która na początku czerwca br. trafi do salonów sprzedaży japońskiej marki. Cennik tego modelu rozpoczyna kwota 65 100 zł za wersję Terra, która – poza standardową w każdym hybrydowym Yarisie automatyczną skrzynią biegów – wyposażona jest m.in. w: 7 poduszek powietrznych, system stabilizacji toru jazdy, automatyczną klimatyzację dwustrefową, czy światła do jazdy dziennej typu LED. Tak bogate wyposażenie już w bazowej odmianie może sprawić, że Yaris Hybrid 100 zostanie najbardziej popularnym pojazdem hybrydowym na rynku i zasadniczo zmienić preferencje zakupowe flot w Polsce.

Podobnie jak w przypadku innych hybrydowych propozycji Toyoty (Prius, Auris), Yaris Hybrid 100 wyróżnia się rekordowo niskim zużyciem paliwa, a co za tym idzie – niższymi kosztami eksploatacji. Zużycie paliwa w cyklu miejskim wynosi jedynie 3.1l/100 km, co czyni z małej Toyoty najbardziej ekonomiczny pojazd miejski. W dobie szalejących cen paliw może to być atrakcyjna propozycja zarówno dla klientów indywidualnych, szukających samochodu na lata, jak i dla firm zarządzających dużymi flotami pojazdów.

W obydwu przypadkach Yaris Hybrid 100 okaże się pojazdem o wyjątkowo niskich kosztach utrzymania. Na redukcję kosztów eksploatacji wpływa także brak tradycyjnego alternatora, rozrusznika i pasków klinowych oraz zastosowanie opon o zmniejszonych oporach toczenia, a także mniejsze zużycie klocków hamulcowych dzięki wykorzystaniu układu hybrydowego do hamowania.

Hybrydowa Toyota Yaris to pierwszy na świecie samochód miejski wykorzystujący pełną technologię hybrydową. Zespół napędowy składa się z silnika spalinowego pracującego w cyklu Atkinsona o pojemności 1.5l i mocy 74KM, silnika elektrycznego o mocy 61KM, generatora wykorzystywanego m.in. do odzyskiwania energii z hamowania, bezstopniowej przekładni planetarnej, oraz baterii niklowo metalowych. Łączna moc zespołu hybrydowego wynosi 100 KM.

Co ciekawe, dzięki nowej konstrukcji napędu, Yaris Hybrid 100 zachowuje pełną funkcjonalność wnętrza i bagażnika, identyczną jak w tradycyjnych wersjach spalinowych modelu. Cały zespół napędowy jest aż o 20% lżejszy i mniejszy niż  ten znany z hybrydowego modelu Auris.

Yaris-Hybrid-1

Hybrydowa „Yariska” będzie objęta w Polsce 5 letnią (lub 100 tys. km.) gwarancją na cały zespół napędowy.

Ceny nowego modelu rozpoczynają się od kwoty 65 100 zł za bardzo dobrze wyposażoną wersję Terra. W cenniku znajdą się także wersje Sol i Dynamic, uzupełniające bogate wyposażenie wersji Terra o elementy takie jak system multimedialny Toyota Touch z kamerą cofania, felgi aluminiowe 16-cali, zestaw Bluetooth, chłodzony schowek, czy panoramiczny szklany dach.

Zamówienia na model Yaris Hybrid 100 można składać od 15 maja br., a pierwsze samochody trafią do klientów Toyoty w czerwcu.

Rafał Pazura

Tagi: , , , , , , ,